Nad ołtarzem głównym kościoła pw. Narodzenia NMP, przedstawienie Matki Bożej Niepokalanej |
Działo się we wsi kościelnej Zawady, 4 listopada 1830 r. Wiadomo czynimy, że w przytomności świadków Pana Rajmunda Górskiego komornika powiatu łomżyńskiego lat 25, we wsi (Targonie) Wity podówczas byłego i Remigiego Skłodowskiego organisty… zawarte zostało religijne małżeństwo pomiędzy Kazimierzem Chrzanowskim młodzianem lat 29, ślubnie spłodzonym we wsi
Chrzanowo Cyprki z Dominika Chrzanowskiego i Franciszki Czwalińskiej cząstkowo tamże zamieszkałych syna, który teraz zostając w obowiązku guwernera w Orli (w) Ekonomii Broku, mieszka w parafii złotorijsko-jasienickiej, w obwodzie ostrołęckim, w woj. płockim,
a panną Ewą Karoliną Lutto mającą lat 24, ślubnie spłodzoną w mieście obwodowym Łomży, z Jana Lutto i Lowizy Szpakowcównej zamieszkałych tamże akatolików, córką.
Ślub dawał ks. Wiktor Baczewski...
Ucieszy mnie, jeśli kogoś zainteresuje szlachcic Kazimierz Chrzanowski z Cyprk? Mnie jednak zaintrygowała postać Jana Lutto i jego córek łomżynianek, które za mężami weszły w szlacheckie koligacje? Okazało się bowiem, że Rajmund (Idzi) Górski, świadek ślubu Ewy Karoliny Lutto, ożenił się 2 lata wcześniej, z jej młodszą siostrą (Ludwiką) Wilhelminą.
Fr. aktu ślubu Górskich. |
***
Znalazłam kilku Janów Lutto, żyjących w tamtych czasach w Łomży.
1. Jan Lutto - fabrykant , wolnomularz - jałmużnik, członek Loży Masońskiej „Wschodzące Słońce”.
https://www.kimonibyli.pl/loza-masonska-w-lomzy/ |
1. 2. Jan Lutto - ławnik miejski, w 1826 r.
http://pbc.biaman.pl/Content/27135/%C5%9Awiderski_%C5%81om%C5%BCa_%20ocr.pdf |
1. 3. Jan Lutto - Burmistrz Miasta Łomża, po 1831 roku.
https://historialomzy.pl/dzieje-lomzy-tysiacletnie-r-ii-1-5/ |
Możliwe jest, że Jan Lutto (ojciec z aktów) był każdą z tych trzech osób…
******
W Łomży urodziły się z tych dwóch córek, wnuki Jana. Władysław i Michał Chrzanowscy oraz Paweł, Lucjan i Józef Górscy. W ten sposób nazwisko zaginęło?
https://indeksy.projektpodlasie.pl/ |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz